Do čela pravidelné statistiky hrozeb pro platformu Android se v Česku vyšplhal adware Hiddad. Útočníci sází na úspěch hry Minecraft a škodlivý kód Hiddad šíří prostřednictvím aplikací, které tuto velmi populární hru napodobují.
Hiddad se v dubnu nejčastěji skrýval ve hrách Block Crazy Robo World a Block Sun Earth, ve kterých mají hráči za úkol vytvářet svět z kostek tak, jak je to v populární hře Minecraft.
Další varování platí i před falešnou hrou Scrap Metal Factory a modifikací pro hru Back Wars, jejichž prostřednictvím se v dubnu šířil adware Andreed.
Jako třetí v pořadí se šíří Trojský kůň GriftHorse prostřednictvím upravených aplikací – v dubnu to byla například aplikace přehrávající různé zvuky nebo hráčská aplikace využívající kryptoměny.
GriftHorse dokáže uživatele bez jejich vědomí přihlásit k placeným službám. Po tom, co infikuje zařízení, zobrazuje různá oznámení s domnělými výhrami, dokud na nějakou z nich uživatel neklikne. Vzápětí je uživatel přesměrován na webovou stránku, kde má zadat k ověření své telefonní číslo, ve skutečnosti ho ale poskytuje prémiové SMS službě.
Uživatelé si přitom nemusí plateb hned všimnout a peníze se jim tak mohou strhávat i několik měsíců. A protože se k placené službě přihlásí vlastně sami a dobrovolně, je zpravidla nemožné, aby své peníze získali zpět.